Saturday, June 24, 2017

Saobraćajne nezgode pri preticanju


Svi smo mi i sami svjedoci velikog broja saobraćajnih nezgoda koje se stalno dešavaju na našim putevima. Naravno, svaka saobraćajna nezgoda ima ''uzrok'', odnosno nešto zbog čega se saobraćajna nezgoda dogodila. Samo neki od mnogobrojnih uzroka saobraćajne nezgode su:

Čovjek kao uzročnik saobraćajne nezgode



Analizirajući razloge zbog kojih čovjek, kao učesnik u saobraćaju, može biti uzročnik saobraćajne nezgode, možemo zaključiti da na neke od njih ne možemo uticati jer ne zavise od volje čovjeka (već su urođeni, dakle, prirodni kao što su uzrast, iskustvo, pol itd.). Drugi direktno zavise od čovjeka (konzumiranje alkohola, droge i drugih opojnih sredstava, zamora uslijed dugotrajne vožnje i sl.) i na njih možemo uticati u većoj mjeri.

Uticaj klimatskih uslova


Uticaj klimatskih uslova na odvijanje saobraćaja je dvostruk: neposredno mijenja spoljne uslove u kojima se saobraćaj odvija, i utiče na zdravlje učesnika u saobraćaju.

Vozilo kao uzročnik saobraćajne nezgode


Vozilo može da utiče na povećan broj i posljedice saobraćajnih nezgoda:

Put kao uzročnik saobraćajne nezgode


Put kao faktor bezbjednosti utič na broj i posljedice saobraćajnih nezgoda sljedećim svojim odlikama:

Uticaj alkohola


Alkohol se smatra jednim od najvećih uzročnika saobraćajnih nezgoda. Uticaj na čovjeka zavisi od količine alkohola u organizmu. Već kod malih količina od 0,02‰ slabi sposobnost vožnje. Zakonom o osnovima bezbjednosti saobraćaja predviđeno je da vozači amateri mogu učestvovati u saobraćaju ukoliko je koncentracija alkohola do 0,5‰. Profesionalni vozači ne smiju upravljati vozilom ukoliko imaju alkohola u krvi. Povećana koncentracija alkohola od 0,6 do 1,5‰ daje vidljive znake lakog pijanstva, koji uglavnom zavise od individualnih sposobnosti, dok je preko ove koncentracije pijanstvo lako uočljivo. Koncentracija preko 3,5‰ dovodi do besvjesnog stanja, a koncentracija od 5 do 8‰ do smrti.

Monday, June 19, 2017

Umor jedna od najvećih opasnosti u saobraćaju


Puštanje glasne muzike, energetska pića i otvaranje prozora. Sve su ovo tehnike koje umorni vozači koriste da ostanu budni za volanom i produže putovanje, rizikujući tako i svoju bezbjednost, istovremeno ugrožavajući druge učesnike u saobraćaju. Eksperti iz oblasti bezbjednosti saobraćaja su neispavanost i umor vozača označili kao jednu od najvećih opasnosti na drumovima. Kako umor za volanom utiče na nas i možemo li da neutrališemo efekat tog umora?

Sunday, June 18, 2017

Bezbjednost djece u saobraćaju (pravila ponašanja)


Roditelji pored zdravlja svoje djece najviše brinu za njihovu bezbjednost. Opasnosti vrebaju svuda a ponajviše u saobraćaju. Od kuće do škole i od škole do kuće, djeca prolaze kroz veće ili manje saobraćajnice ali su svakako najugroženiji učesnici u saobraćaju. I zato prije nego što stupe na ulicu moraju znati osnovna pravila ponašanja u saobraćaju.

Saturday, June 10, 2017

Kako mobilni telefon ometa pažnju vozača?


Sekund nepažnje može skupo da nas košta!

Telefon u vožnji opasniji od alkohola


DA li biste savjetovali slijepom čovjeku da sjedne u automobil i počne da vozi? Većina ljudi bi na ovo pitanje odgovorila odrečno. Pa ipak, ti isti nerijetko sjedaju za volan sa telefonom u ruci. Koliko je opasno kucanje poruka u vožnji, pokazuju mnogobrojna istraživanja.

I prespora vožnja ugrožava saobraćaj

"Besni" automobili sa bahatim vlasnicima, koji "legnu na gas" prva su asocijacija na opasnu vožnju, ali manje je pozn...